صفحه اول    درباره ما    تماس با ما    پیوندها  
سه شنبه، 27 آذر 1397 - 17:36   
 
   آخرین مطالب  
  منطقه 19 : توزیع بسته های غذایی به مناسبت شب یلدا در بین خانواده های توانیاب محله شکوفه جنوبی
  منطقه 19 : نشست معاون فنی و عمران منطقه با دبیران محلات کانون معلولین پیرامون مناسب سازی معابر
  منطقه 19 : اکران رایگان فیلم کمدی با حضور اعضای کانون معلولان به مناسبت هفته معلول
  منطقه 19 : دیدار شهردار منطقه با اعضای کانون معلولین به مناسبت هفته معلول
  منطقه 19 : تقدیر از دبیر منطقه ای کانون معلولان
  منطقه 19 : بازدید اعضای کانون معلولین از موزه ملک در قالب تور تهرانگردی
  منطقه 19 : برگزاری کارگاه آموزشی بهداشت و مراقبت از افراد معلول
  منطقه 19 : بازدید از خانواده های توانیاب به مناسبت هفته معلول
  منطقه 21: دورهمی و جشن به مناسبت هفته معلولین
  منطقه 21: برگزاری کلاس آموزشی پرورش خلاقیت ویژه معلولین
- اندازه متن: + -  کد خبر: 63صفحه نخست » آیین نامه هاشنبه، 21 بهمن 1391 - 15:24
قوانین مرتبط با منا سب سازی و تسهیل دسترسی معلولان و سالمندان
تهیه وتدوین : دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور/ مهر ماه 1391 - ای مردم ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را تیره ها و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را شناسید (اینها ملاک امتیاز نیست) گرامی ترین شما نزد خداوند با تقوی ترین شماست، خداوند دانا و آگاه است.
  

 

و همچنین : روایتی  است از پیامبر اکرم (صلی ا...علیه وآله )که می فرمایند :

"خداوند نه به وضع ظاهری و نسب شما نگاه می کندو نه به بدنهای شماونه به اموالتان ولی به دلهای شما نگاه میکند کسی که قلب صالحی داردخدابه او لطف ومحبت می کند وشما همگی فرزندان آدمید و محبوبترین شما نزد خدا باتقواترین شماست" . تأمل در آیه شریفه13 سوره حجرات و بسیاری از آیات و روایات دیگر و مطالعه کلیه قوانین موضوعه  جوامع ، پیرامون حقوق بشر و نیز در راستای اجرای عدالت که آرمان همه ادیان الهی و خواستگاه فطری همه انسانهاست ،موضوع الزام یکسان بودن دسترسی همه افراد به تمامی منابع و امکانات جامعه و تساوی فرصتها برای همه افراد به روشنی وصراحت قابل استنباط ودرک می باشد .- پس کدامین اعتقاد،کدامین دلیل و سند و کدامین امتیاز سبب شده است که بخش قابل توجهی از جامعه ما و بسیاری از جوامع ازطبیعی ترین حق خود که حق ورود و دستیابی به منابع وامکانات جامعه است محروم شوند .آیا نه این است که چنین وضعیتی برتری جویی وخودخواهی دیگرانی را نشان میدهدکه نه تنها موانع را از سر راه هم نوعا نی که صرفأ به دلیل پاره ای از نقایص و محدودیتهای جسمانی امکان عبور از موانع راندارند بر نمی دارند ،بلکه به طور مستمر و در ابعاد وسیع ،بی توجه به حقوق این گروه و صرفأ با لحاظ منافع خود وآن اکثریتی که ظاهری بی نقص دارند تولید مانع می کنند .رسیدن به جوامع با محیطهای دارای دسترسی یکسان برای همه افراد یک الزام است که خوشبختانه کشورهای پیشرفته به خوبی این مهم رابه انجام رسانده اند وکشورهای در حال توسعه حرکت روبه جلو و امیدوارکننده ای برای تحقق آن آغاز نموده اند.

طی دو دهه گذشته در کشور عزیزمان نیز اقدامات تقنینی همچون تصویب ضوابط معماری و شهرسازی ویژه معلولان ،تصویب قانون جامع حمایت ازحقوق معلولان ،تصویب کنوانسیون حقوق معلولان و تصویب مواد قانونی در برنامه پنج ساله و نیز اقدامات اجرایی دستگاه ها به ویژه سازمان بهزیستی ،بنیاد شهید و امور ایثار گران ،شهرداریها و دیگردستگاهها در راستای مناسب سازی محیط و اماکن صورت پذیرفته که با وجود عدیده بودن، ناکافی، کم اثروبعضأغیر استاندارد، پراکنده و غیر جامع بوده است.

حال که به فضل خداوندباتوجه به اصلاحیه آیین نامه اجرایی  ماده 2قانون جامع و منطبق با ماده 8 آن حسب نظر و ابلاغ ریاست محترم سازمان بهزیستی و دبیرستاد هماهنگی وپیگیری مناسب سازی کشور دبیر خانه ستاد مذکور تشکیل شده است. امیدواریم با پیروی از قوانین مربوطه به ویزه ماده 2قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و آیین نامه اجرایی  آن و با اهداف و راهبردهای تدوین شده وظایف قانونی خود راانجام و تکالیف همه دستگاهها و سازمانهای مکلف شده در قانون راپیگیری نمائیم .

.دراین راستا وبرای یادآوری وبهره برداری ستادهای مناسب سازی استانی وتمامی دستگاهها سازمانها ونهادهای ذیربط چکیده ای ازمهمترین عناوین ومفاد قانونی مرتبط با موضوع مناسب سازی وتسهیل دسترسی تقدیم می گردد باشد که مبتنی برمبانی اعتقادی وشرعی وبه استناد قوانین موضوعه ضمن انجام تکالیف شرعی و قانونی  مسیر رسیدن به شهرها وروستاهای دارای دسترسی برابر برای همه افراد را  هموار و این آرزو رامحقق سازیم .  

 اصل 20 قانون اساسی

همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قراردارند و از همه حقوق انسانی ،سیاسی ،اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی  با رعایت موازین اسلام برخوردارند .

 

اصل 29 قانون اساسی

برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی ،بیکاری ،پیری ،از کار افتادگی ،بی سرپرستی ،در راه ماندگی ،حوادث وسوانح  ونیاز به خدمات بهداشتی ودرمانی و مراقبت های پزشکی به صورت بیمه . غیره حقی است همگانی دولت مکلف است طبق قوانین از محل در آمدهای عمومی و درآمد های حاصل از مشارکت مردم ،خدمات و حمایت های مالی فوق رابرای یک یک افراد کشور تأمین کند  .

 

مجموعه ضوابط ومقررات شهرسازی و معماری

-مصوبه مورخ 3/8/68 واصلاحیه آن  موضوع مصوبه 3200/310 مورخ 6/10/78 شورای عالی شهرسازی ومعماری ایران :

ازتاریخ این مصوبه درکلیه طرحهای آتی ودردست تهیه شهرسازی ، شهرک سازی ومجتمع های مسکونی وساختمانی سراسر کشور اعم از اینکه توسط دستگاههای دولتی ووابسته به دولت وشهرداریها ویا بخش خصوصی تهیه گردند، رعایت ضوابط موضوع فصل اول که شامل ضوابط برنامه ریزی وطراحی برای تسهیل حرکت معلولین در سطح شهراست الزامی بوده وکلیه مراجع مسئول تهیه بررسی وتصویب واجرای طرحهای توسعه شهری ، شهرک سازی ومجتمع های ساختمانی ومسکونی موظفند در مراحل مختلف تصویب وصدور پروانه ونظارت ضوابط مذکور را رعایت نمایند .

 

قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران/ بند ج ماده 193

به‌منظور ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات توانبخشی و دسترسی آحاد مردم به این خدمات با هدف تساوی فرصتها ومشارکت معلولین در‌جامعه، مناسب‌سازی اماکن عمومی (‌خصوصی و دولتی) در طول برنامه سوم صورت می‌گیرد  .

آیین نامه اجرایی بند "ج"ماده (193) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

ماده 1-  تمام دستگاههای اجرایی دولتی و سازمانهای غیر دولتی و مالکان ساختمانهای با مصرف عمومی مکلفند قسمتهای مورد استفاده عمومی اماکن وساختمانهای (خصوصی و دولتی)خودرا بر اساس ضوابط مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری  حداکثر ظرف یکسال ، برای افراد دارای معلولیت که از صندلی چرخداراستفاده میکنند،مناسب سازی نمایند.

تبصره1- منظور از اماکن عمومی وزارتخانه ها،موسسات وشرکتهای دولتی ، فرودگاهها ، دانشگاهها ترمینالها ، مراکزتجاری ، رستورانها ، پارکها و معابر وبه طور کلی دیگرمکانهایی است که مورد استفاده عمومی قرار می گیرند.  .ماده 2 - تمام دستگاههای اجرایی دولتی و سازمانهای غیردولتی مکلفند حداکثر ظرف دو سال  نسبت به مناسب سازی محیط داخلی اماکن عمومی خود برای دسترسی معلولان به خدمات مرتبط با آنها اقدام نمایند .

ماده 3- شهرداریها موظفند ظرف دو سال ،نسبت به آماده سازی معابر عمومی با اولویت  معابر اصلی و نزدیک به تقاطع ها برای تردد معلولان اقدام نمایند .

ماده 4- شهرداریها موظفند ظرف دو سال ،نسبت به تجهیزچراغ های راهنمایی معابر به علایم صوتی و نیز برجسته نمودن سطوح پیاده روهای نزدیک به تقاطع ها برای استفاده

نابینایان ، اقدام نمایند .

ماده 5- شهرداری ها موظفند در توقفگاه های عمومی ،تمهیدات لازم را برای در نظر گرفتن محل های ویژه برای توقف وسیله نقلیه معلولان پیش بینی و فراهم نمایند .

‌ماده 6- شرکت مخابرات ایران موظف می‌باشد حداکثر ظرف یک سال، نسبت به نصب تلفن‌های قابل دسترسی برای معلولان و ناشنوایان در‌ساختمان‌ها و اماکن و معابر عمومی اقدام نمایند .

‌ماده7-شرکت‌هاوسازمان‌های تاکسیرانی و اتوبوسرانی وابسته به شهرداری‌ها و راه آهن شهری تهران (‌ مترو) موظفند ظرف دو سال نسبت به تأمین‌خدمات ویژه برای افراد دارای معلولیت اقدام نمایند .

ماده 8 - سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران موظفند تمهیدات لازم را برای استفاده معلولان از جملگی خدمات‌خود فراهم نمایند .

‌ماده 9 - دستگاه‌های اجرایی دولتی و سازمان‌های غیر دولتی، در تمام ساخت و سازهای اماکن عمومی(‌ خصوصی و دولتی) شامل شهرهای جدید،‌معابر عمومی و ... که بعد از تصویب این آیین‌نامه آغاز خواهد شد، موظف به رعایت ضوابط مصوب شورای عالی  شهرسازی ومعماری ایران دراین زمینه خواهندبود.

تبصره - شهرداری‌ها موظفند در ساختمان‌ها و اماکن عمومی موضوع این ماده، رعایت ضوابط مندرج در این آیین‌نامه راکنترل نموده و سپس نسبت‌به صدورگواهی پایان کار اقدام نمایند .

‌ماده 10 - بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی ایران مکلف است، در طول برنامه سوم، آسایشگاه‌هایی برای بستری شدن جانبازان زن‌اختصاص داده و امکان استفاده رایگان ازآمبولانس برای جانبازان بالای هفتاد درصد (70%)، قطع نخاع و اعصاب و روان و شیمیایی را از محل منابع‌داخلی خودتأمین نماید .

‌ماده 11 – صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به تولید و پخش برنامه‌های تبلیغی برای ارتقای آگاهی عمومی در زمینه‌مناسب سازی اماکن عمومی برای افراد معلول اقدام نماید .

‌ماده 12- ‌اعتبارات لازم برای اجرای مفاد این آیین‌نامه، ازمحل اعتبارات مصوب دستگاه‌های اجرای ذیربط تأمین و پرداخت خواهد شد .

‌ماده 13 - گزارش مربوط به حسن اجرای مفاد آیین‌نامه درساختمان‌ها و اماکن مرتبط با شهرداری‌ها و مؤسسات عمومی غیر دولتی و اماکن و معابر‌عمومی، توسط وزارت کشورو گزارش مربوط به حسن اجرای مفاد آیین‌نامه دردستگاه‌های اجرایی و نهادهای انقلاب اسلامی توسط وزارت مسکن و‌شهرسازی هر شش ماه یک بار تهیه و به کمیسیون امور اجتماعی هیأت دولت ارایه خواهد شد .

 

قانون پنج ساله  برنامه پنجم توسعه اقتصادی ، اجتماعی وفرهنگی جمهوری اسلامی ایران/ ماده 169

شورای عالی شهرسازی و معماری موظف است به منظورتدوین وترویج الگوهای معماری و شهر سازی اسلامی ایرانی :

الف- با تشکیل کارگروهی مرکب از نمایندگان دستگاههای ذیربطوصاحبنظران ومتخصصان رشته های معماری ،شهرسازی و حوزوی نسبت به انجام پژوهش های کاربردی،سیاستگذاری ،تدوین ضوابط و مقررات و ترویج الگوهای مورد نظر اقدام نماید .

ب- طرح های مناسب سازی ساختمان ها و فضاهای شهری و روستایی برای معلولین جسمی و حرکتی رابررسی ،تهیه و تدوین نماید .

شهرداریها و دهیاری ها موظفند بر اساس ضوابط وطرحهای موضوع این بند نسبت به مناسب سازی معابر وفضاهای عمومی شهری و روستایی اقدام نمایند .

تبصره1- مصوبات شورای فوق برای کلیه دستگاههای اجرایی،شوراهای اسلامی شهر و روستا و کلیه مالکان وسازندگان لازم  الاجراء است .

تبصره 2- وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری و سایردستگاههای آموزشی بر اساس توصیه های شورای عالی شهرسازی و معماری نسبت بهبازنگری سرفصل ها ومحتوای دروس مربوطه اقدام نمایند .  

سیاستهای کلی نظام  :  

بخش سیاست های کلی نظام در امور ترویج وتحکیم فرهنک ایثار وجهاد وساماندهی امور ایثارگران

بند 9-  مناسب سازی بناها و مراکز خدمات عمومی ،معابر

شهری، مراکز اداری ،تفریحی و ورزشی و وسایل نقلیه عمومی وضعیت جسمی جانبازان و ناتوانان جسمی و حرکتی ،منطبق بر معیارهای مطلوب.

قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

ماده 2 : کلیه وزارتخانه ،سازمان ها و موسسات وشرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفنددر طراحی ،تولید و احداث ساختمان ها و اماکن عمومی و معابر ووسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد .

تبصره 1 : وزارتخانه ها ،سازمان ها وموسسات وشرکت های دولتی ونهادی عمومی وانقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره مندی معلولان ،ساختمان ها و اماکن عمومی ،تفریحی، معابرو وسایل خدماتی موجود رادر چارچوب بودجه های مصوب سالانه خود مناسب سازی نمایند .

تبصره 2 : شهرداری ها موظفند از صدور پروانه احداث ویا پایان کار برای آن تعداد از ساختمان ها و اماکن عمومی ومعابری که استاندارد های تخصصی مربوط به معلولان رارعایت نکرده باشند خودداری  نمایند .

تبصره 3 : سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب سازی ساختمان ها و اماکن دولتی و عمومی دستگاههای مذکور در ماده فوق نظارت و گزارشات اقدامات آنها را درخواست نماید .

تبصره4 : آیین نامه اجرایی ماده فوق ظرف 3ماه مشترکأتوسط وزارت مسکن و شهرسازی ،سازمان بهزیستی کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید .  

ماده 4 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

تبصره : وزارت فرهنگ وارشاداسلامی ، سازمان ورزش وجوانان وشهرداریها موظفند کتابخانه ، اماکن ورزشی ، پارک واماکن تفریحی خود را به نحوی احداث وتجهیز نمایند که امکان بهره مندی معلولان فراهم گردد .

آئین نامه اجرائی ماده( 2 )قانون جامع حمایت از حقوق معلولان جامع حمایت از حقوق معلولان به استناد تصویب نامه شماره 14277/31960 ه مورخ 9/3/1384 واصلاحیه آن به استناد مصوبه شماره 145515/47457 ک مورخ 8/3/1391 هیئت محترم وزیران.

توجه : علامت *در کنار برخی مواد وتبصره ها بیانگر مواد وتبصره های تغییر یافته در اصلاحیه آئین نامه می باشد  .

ماده یک : عبارات زیر در این آیین نامه در معانی مشروح زیر به کار می روند .

الف) مناسب سازی : اصلاح محیط و تدارک وسایل حمل و نقل است به طوری که افراد معلول قادر باشند تا آزادانه و بدون خطر در محبط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی ،معابر،محیط شهری و بین شهری و ساختمانهای عمومی حرکت کنند واز تسهیلات محیطی ،اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی لازم بهره مند شوند .

ب) دستگاههای مشمول این آیین نامه : کلیه وزارتخانه ها،سازمان ها،موسسات و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و نهادهای عمومی و اتقلابی .

پ) ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان : ضوابط مصوب مورخ 6/10/1378شورای عالی شهرسازی و معماری اصلاحات بعدی آن برای افراد معلول و نا توان .

ت) اماکن عمومی : کلیه وزارتخانه ها ،موسسات و شرکتهای دولتی ،اماکن ورزشی ،پایانه ها ،فرودگاهها ،قطارهای شهری و برون  شهری ،مراکز تجاری ،بانک ها و خودپردازها،بوستان ها معابر عمومی و نظایر آنها .

* ماده دو :  شهرداری های سراسر کشور موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای ساختمانها و اماکن عمومی و معابر در صورت عدم رعایت استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان از جمله عدم مطابقت با نقشه یا ضوابط و مقررات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خودداری نمایند  .

تبصره : کلیه دستگاهها موظفند هنگام تنظیم بودجه سالانه خود اعتبارات مورد نیاز مناسب سازی را پیش بینی و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دیگر مراجع ذیربط پیشنهاد نمایند  .

ماده سه : دستگاهها موظفند در طی یک برنامه سه ساله از زمان تصویب و ابلاغ این آیین نامه هر سال حداقل سی در صد (30% ) از ساختمان های عمومی وابسته را برای استفاده معلولان مطابق با ضوابط و مقررات شهر سازی و معماری  برای معلولان مناسب سازی نمایند .

ماده چهار:  شهرداری های سراسر کشور موظفند جهت مناسب سازی اماکن عمومی اقدامات زیر را انجام دهند .

الف) مناسب سازی معابر عمومی با اولویت معابر اصلی و نزدیک به تقاطع ها و همچنین پارک ها .

*ب) تجهیز و نصب چراغ ها و علایم راهنمایی و هشدار دهنده  مناسب در معابر عمومی و بر جسته سازی سطوح پیاده روهای نزدیک به تقاطع و همچنین پارک ها  .

پ) رفع موانع و تطبیق مقررات صدور پروانه با ضوابط و مقررات شهر سازی و معماری برای معلولان.

*تبصره 1- مصادیق علایم هشدار دهنده توسط ستاد موضوع ماده (8) تعیین می شود . برای یکسان سازی نظارت بر شاخصها و استانداردهای مندرج در قانون و آیین نامه های اجرایی ضروری است تا در برنامه نرم افزاری صدور پروانه ،چک لیست (سیاهه مقابله) ضوابط معلولین لحاظ گردد.چک لیست سیاهه مذکور توسط وزارت راه وشهرسازی تهیه و توسط وزارت کشور به مراجع صدور پروانه ابلاغ می شود .

تبصره2-  :اعتبار لازم برای اجرای این ماده و سایر مواردی

که بر عهده شهرداری ها گذاشته شده است از محل اعتبار مربوط تأمین می گردد . 

ماده پنج :  کلیه شرکتها و سازمانهای حمل ونقل عمومی درون شهری و برون شهری موضوع این آیین نامه موظفند طی یک برنامه پنج ساله نسبت به مناسب سازی اماکن عمومی خود (ایستگاهها ،بنادر و فرودگاهها) و وسایل حمل ونقل عمومی مربوط بر اساس ضوابط و مقررات برای معلولان اقدام نمایند .

ماده شش :  شرکت های خودرو ساز داخلی موظفند استانداردهای لازم جهت ساخت وسایل نقلیه عمومی به منظور استفاده معلولان و جانبازان را رعایت و نسبت به ساخت خودروهای شخصصی متناسب با وضعیت معلولان  وبنا به سفارش آنان یا دستگاههای ذیربط اقدام نمایند.

* تبصره :  وزارت صنعت،معدن  وتجارت موظف است.

گزارش عملکرداین ماده را هر شش ماه یکبار به ستاد ارایه نماید.

ماده هفت : سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران ،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران موظفند با هماهنگی سازمان بهزیستی کشور نسبت به تولید و پخش برنامه های آموزشی در رسانه های عمومی (ملی و استانی) برای ارتقاء آگاهی عمومی در زمینه مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت اقدام نمایند.

*ماده هشت :  به منظور پیگیری و ایجاد هماهنگی های لازم برای مناسب سازی ،ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی که دراین آیین نامه به اختصار "ستاد"نامیده می شود با ترکیب زیر تشکیل می گردد:

1-وزیر کشور یا معاون ذی ربط (رییس)

2-رییس سازمان بهزیستی کشور (دبیر)

3-معاون وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی

4-معاون ذی ربط وزارت راه و شهرسازی

5-معاون ذی ربط وزارت صنعت ،معدن وتجارت

6- معاون ذی ربط وزارت علوم ،تحقیقات وفناوری

7-معاون ذی ربط وزارت آموزش وپرورش

8-معاون ذی ربط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور

9-معاون ذی ربط سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران

10-معاون ذی ربط بنیاد شهید وامور ایثارگران

11-نماینده تشکلهای غیر دولتی ایثارگران

12-نماینده  شورای هماهنگی تشکلهای غیر دولتی معلولان 

13-رییس شورای عالی استانها

14-رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور

 

تبصره 1- در مراکز استانها ستاد استانی با ریاست  استاندار و با حضور مدیران کل استانی دستگاههای اجرایی موضوع این ماده تشکیل خواهد شد.

تبصره 2- دستور العمل چگونگی تشکیل جلسات ستاد(کشوری و استانی )در اولین جلسه ستاد تصویب خواهد شد.

3-ستاد می تواند در صورت ضرورت نسبت به دعوت از سایر سازمانهای دولتی و غیر دولتی و اشخاص صاحب نظر حسب مورد اقدام نماید.

* ماده نه : وزارت راه وشهرسازی برحسن اجرای ضوابط معماری وشهرسازی برای افراد معلول جسمی وحرکتی موضوع مصوبه شماره 3200/310 مورخ 6/10/1378 شورای عالی شهرسازی ومعماری ایران در تمامی اماکن عمومی نظارت می کند و با هماهنگی وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی وبنیاد شهید وامور ایثارگران وسازمان بهزیستی کشور موظف است تمهیدات واقدامات لازم برای رفع موانع

دسترسی معلولان فراهم نماید.

 

*ماده ده : نظارت بر اجرای این آئین نامه درسراسر کشور با سازمان بهزیستی کشور بوده وسازمان یاد شده موظف است گزارش نظارتیخود را به هیئت وزیران منعکس نماید.

کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت

 

 ماده 9- دسترسی

‎‎‎1 - دولتهای عضو برای توانا سازی افراد دارای معلولیت جهت مستقل زندگی نمودن و مشارکت کامل در تمامی جنبه های زندگی، تدابیر مناسبی را جهت تضمین دسترسی افراد دارای معلولیت بر مبنای برابر با سایرین به محیط فیزیکی، ترابری، اطلاعات و ارتباطات از جمله نظام و فناوری اطلاعات و ارتباطات و سایر تسهیلات و خدمات ارائـه یا فراهـم گردیده جهت عمـوم در مناطق شهـری و روستـایی اتخاذخواهندنمود.تدابیرمذکورکه دربرگیرنده تشخیص‌وحذف موانع و محذورات در دسترسی می باشد از جمله در موارد زیر اعمال خواهد شد :

‎‎‎(الف) ساختمانها، جاده ها، ترابری و سایر تأسیسات بیرونی و درونی از جمله مدارس، ‌خانه ها، تأسیسات پزشکی و محیطهای کار .

‎‎‎(ب) اطلاعات، ارتباطات و سایر خدمات از جمله خدمات الکترونیکی و خدمات اورژانس .

‎‎‎2- دولتهای عضو همچنین در موارد زیر تدابیر مناسبی را اتخاذ خواهند نمود .

‎‎‎(الف) توسعه، اعلام و نظارت بر اجرای حداقل معیارها و خط مشی های مربوط به دسترسی به تسهیلات و خدمات آزاد یا ارائه شده جهت عموم .

‎‎‎(ب) تضمین این که مؤسسات خصوصی ارائه کننده تسهیلات و خدمات آزاد جهت عموم، تمامی جنبه های دسترسی افراد دارای معلولیت را مد نظر قرار می دهند .

‎‎‎(پ) تأمین آموزش جهت مرتبطین با موضوع دسترسی افراد دارای معلولیت .

‎‎‎(ت) تهیه علائمی به خط بریل و سایر اشکال به سهولت قابل فهم وخواندن درساختمانها و سایر تأسیسات آزاد برای عموم .

‎‎‎(ث) تأمین انواع کمکها و میانجی گریهای حضوری از جمله راهنما، قرائت گر و مترجمین حرفه ای زبانهای ایماء و اشاره جهت تسهیل در دسترسی به ساختمانها و سایر تأسیسات آزاد جهت عموم .

‎‎‎(ج) سایر اشکال مناسب یاری و حمایت از افراد دارای معلولیت، جهت تضمین دسترسی آنها به اطلاعات .

‎‎‎(چ) دسترسی افراد دارای معلولیت به نظام و فناوری جدید اطلاعات و ارتباطات از جمله اینترنت.

‎‎‎(ح) طراحی، توسعه، تولید و توزیع نظامها و فناوریهای اطلاعات وارتباطات قابل دسترس درمراحل اولیه به گونه‌ای که این نظامهاو فناوریها باکمترین هزینه قابل دسترس گردد.

کنوا نسیون حقوق کودک  :

ماده 23

کشورهای طرف کنوانسیون اذعان دارند کودکی که ذهنا یا جسما دچار نقص است باید در شرایطی که متضمن منزلت و افزایش اتکاء به نفس باشد وشرکت فعال کودک در جامعه را تسهیل نماید، رشدیافته واز یک زندگی آبرومند وکامل برخوردار گردد .

برخی کلیدواژ ها و عبارات سند چشم انداز جمهوری اسلامی در افق 1404هجری قمری و سیاست های کلی نظام که به نوعی با مبحث مناسب سازی مرتبط ویا به تعبیر دیگر الزام مناسب سازی ازآنها قابل استنباط می باشد .

کلید واژه هایی در سندچشم انداز:

ایران کشوری است توسعه یافته مناسب سازی یکی از شاخص های توسعه یافتگی در کشورهای توسعه یافته می باشد.

حفظ کرامت و حقوق انسانها فراهم آوری شرایط ورود به جامعه و دسترسی به منابع برای همه افراد یکی از بدیهی ترین و ضروری ترین حقوق انسانهاست که با حفظ کرامت آنها نیز رابطه مستقیم دارد.

سهم برترمنابع انسانی و سرمایه اجتماعی مناسب سازی تاثیری به سزا در افزایش این سهم وسرمایه دارد.

فرصت های برابر یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در، ایجاد فرصتهای برابر، یکسان سازی دسترسی افراد به محیط ها و منابع جامعه است.

 

کلید واژه هایی در سیاست های  کلی نظام  

هویت بخشی به سیمای شهر و روستا مگر می شود مدعی سیمای شهر و روستای دارای هویت باشیم در حالی که شهر و روستایمان برای ورود و تردد 20-10% افراد جامعه غیر قابل ورود و تردد باشد.

بازآفرینی وروزآمدسازی معماری ایرانی و اسلامی مسلما دسترسی یکسان برای همه افراد یکی از مهمترین شاخصه های روز آمدی معماری ما خواهد بود.

ایجاد اشتغال مولد و کاهش نرخ بیکاری  فراهم آوری شرایط ورود و امکان دسترسی به منابع به ویژه منابع آموزشی و اجرای طرحهای اشتغال مناسب با محیط های و تجهیزات مناسب برای معلولین کمک به سزایی به اشتغال مولد خواهد نمود .

ایجاد ساز وکار مناسب برای رشد بهره وری عوامل تولید مناسب سازی محیط ،اماکن و تجهیزات  یکی از ساز و کارهای موثر و مهم در رشد بهره وری عوامل تولید که یکی از مهمترین آن نیروی کاراست خواهد بود.

پشتیبانی از کار آفرینی،نوآوری واستعدادهای فنی و پژوهشی توانمندی معلولان در نوآوری،کارآفرینی واستعدادهای فنی و پژوهشی بر همگان ثابت شده که البته شرط تحقق آن امکان و سهولت دسترسی به محیط ومنابع است.

توسعه و اصلاح شبکه حمل و نقل با توجه به تقاضا: مناسب سازی ناوگان حمل و نقل عمومی برای تردد معلولان یکی از اساسی ترین تقاضای بخش قابل توجهی از جامعه می باشد.

 

به امید تحقق رسیدن به شهرها وروستاهای دارای دسترسی برابر برای همه افراد.

مهر ماه 1391

 

منبع: وب سایت دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی

 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  

::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© کانون معلولان محله 1391