صفحه اول    درباره ما    تماس با ما    پیوندها  
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 - 20:33   
 
   آخرین مطالب  
  منطقه12:کارگاه آموزشی تغذیه سالم ویژه اعضای کانون معلولین در سرای محله
  منطقه12:کارگاه آموزشی اصول صحیح تغذیه سالم در درمانگاه اباصالح
  منطقه12:کارگاه آموزشی اصول صححیح تغذیه سالم در مرکز سلامت جامعه هرندی
  منطقه12: دورهمی اعضای کانون در چهارشنبه های ویژه معلولین در سرای محله هرندی
  منطقه12:توزیع ارزاق به خانواده نیازمند معلول
  منطقه12: ارائه خدمات سلامت محور ویژه اعضای کانون در محله هرندی
  منطقه12:اهدا لوازم التحریر به معلول محصل محله
  منطقه 12: مسابقه نقاشی ویژه اعضای کانون معلولین
  منطقه 12:مسابقه ورزشی ویژه اعضای کانون معلولین
  منطقه 12:خدمات سلامت محور (ویزیت پزشکی)
- اندازه متن: + -  کد خبر: 3529صفحه نخست » اخبار صفحه اولجمعه، 8 دی 1396 - 21:18
گزارش همایش «سازمان‌های مردم نهاد و تجارب آموخته در حوزه معلولین» شنبه دوم دی‌ماه ۱۳۹۶
دبیر کل کانون معلولان شهر تهران در همایش سازمان‌های مردم‌نهاد و تجارب آموخته: « اگر حق دسترسی وجود نداشت ، یا بعنوان حق مطرح نمی شد. دسترسی به حقوق بشر ( حق زندگی مستقل ، حق آموزش ، حق کار و . . . ) امکان پذیر نبود.»
  

دبیر کل کانون معلولان شهر تهران در همایش سازمان‌های مردم‌نهاد و تجارب آموخته: « اگر حق دسترسی وجود نداشت ،  یا بعنوان حق مطرح نمی شد. دسترسی به حقوق بشر ( حق زندگی مستقل ، حق آموزش ، حق کار و . . . ) امکان پذیر نبود

مهندس افشین پرفکر مقدم ، دبیر کل کانون معلولان مناطق 22 گانه شهر تهران ، در همایش سازمان‌های مردم‌نهاد و تجارب آموخته، که روز شنبه دوم دی‌ماه در مجتمع فرهنگی تلاش تهران برگزار شد، به عنوان یکی از سخنرانان منتخب در زمینه حقوق شهروندی و قوانین مرتبط با آن در این همایش ، در مورد مسائل و مشکلات سامانه حمل و نقل جانبازان صحبت نموده و فرمودند در سال قبل در دفتر آقای شهردار قرار براین شد که 60 عدد ماشین به ناوگان سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولان اضافه شود ، ولی متاسفانه تا به حال انجام نشده است. ولی با همه این ها یک سری از مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد به دلیل نبود تعاملات صحیح در برخورد ها و روابط رانندگان با مدجویان می باشد. در بخش های دیگری از صحبت ها در مورد ضمانت اجرایی لایحه در حال تصویب قانون حمایت از معلولان که ایجاد فرهنگ صحیح در جامعه می باشد و همچنین ریشه ای برخورد کردن با مسائل مربوط به افراد دارای معلولیت که به عنوان مثال در مورد آموزش فراگیر صحبت نموده و فرمودند که در کشورهای توسعه یافته آموزش به صورت فراگیر انجام می شود ولی در ایران متاسفانه کودکان معلول را ایزوله کرده و در مراکز ویژه آموزش می دهند که هم هزینه هایمان بیشتر شده و هم کودکانمان اجتماعی نخواهند شد، و این در حالی است که در آموزش فراگیر معلمان را آموزش می دهند که بتوانند با هر طیف از معلولیت ارتباط برقرار کرده و آموزش بدهند . در ادامه صحبت هایشان در مورد ارتباط دسترس

 پذیری جامعه  و حقوق بشر ( حق زندگی مستقل ، حق آموزش ، حق کار و . . . ) گفتند که اگر حق دسترسی وجود نداشت ،  یا بعنوان حق مطرح نمی شد. دسترسی به حقوق بشر ( حق زندگی مستقل ، حق آموزش ، حق کار و . . . ) بشر امکان پذیر نبود. پس اساسی ترین و اصلی ترین کار مناسب سازی است. همچنین در مورد موانع و نگرشهای منفی جامعه در مورد افراد دارای معلولیت به صحبت پرداخته و در پایان در مورد مناسب سازیهای عاقلانه و معقول توضیحاتی را بیان نمودند.

از جمله دستاوردهای این همایش را می‌توان تشکیل کارگروه ویژه حقوق شهروندان معلول از سوی خانم دکتر شهین‌دخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی دانست که امکان پیگیری عملی تحقق حقوق شهروندان معلول را فراهم می‌آورد. در این همایش نمایندگان مجلس خانم‌ها الماسی و ساعی و آقای تاجگردون بر تلاش همه جانبه خود برای تصویب کامل لایحه حمایت از حقوق افراد معلول و تقویت نظارت بر اجرای این لایحه و تلاش حداکثری برای تخصیص منابع مالی لازم برای اجرای آن تأکید کردند.
دکتر ربیعی وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جمع‌بندی پنل‌های همایش بر ضرورت ایجاد مدیریت مشارکتی در حوزه افراد دارای معلولیت با حضور سازمان‌های مدنی آنان و نیز تقویت نقش سازمان‌های غیردولتی از طریق شبکه‌سازی تأکید کرد. وزیر تعاون چهار عنصر دخیل در بهبود زندگی شهروندان معلول، فعالیت فعالین حقوق مدنی معلولان، توسعه مطالبه‌گری سازمان‌های غیردولتی افراد معلول، توسعه باور جامعه به توانمندی و حقوق شهروندان معلول و برنامه‌ریزی دولت توصیف کرد. دکتر ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت جذب تجارب جامعه جهانی در تحقق حقوق افراد معلول، افزایش سطح دانش مسئولان از طریق توسعه تحقیقات و مطالعات تخصصی حوزه افراد معلول و افزایش نقش برنامه‌ریزی مشارکتی تأکید کرد.

محور مشترک تمام سخنرانی‌های همایش سازمان‌های مردم‌نهاد و تجارب آموخته چه در بخش مسئولان و چه در بخش مدیران سازمان‌های غیردولتی افراد دارای معلولیت تأکید بر نقش سرنوشت‌ساز مطالبه‌گری و پیگیری حقوق شهروندان معلول از سوی سازمان‌های فعال مدنی این شهروندان، الزام مدیران به پذیرش مشارکت تشکل‌های افراد معلول در تصمیم‌گیری‌های مربوط به این گروه و نیز ضرورت تقویت اثرگذاری عملکرد سازمان‌های غیردولتی افراد دارای معلولیت از طریق شبکه‌سازی، تقویت ارتباطات افقی و کسب دانش تخصصی در این حوزه بود.

در همایش «سازمان‌های مردم‌نهاد و تجارب آموخته در حوزه معلولین» که روز شنبه دوم دی‌ماه از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجتمع تلاش تهران برگزار شد، «کانون معلولان محلات شهر تهران» (کانون معلولان شهر) به عنوان یکی از 8 تشکل مردم‌نهاد برتر کشور در حوزه افراد دارای معلولیت انتخاب و دیپلم افتخار به کانون معلولان شهر تهران اهداء شد. در بیانیه هیأت داوران این همایش آمده است :« هیأت داوران همایش سازمان‌های مردم‌نهاد و تجارب آموخته» براساس18 شاخص عملکردی، نخست از میان 300 تشکل فعال حوزه افراد دارای معلولیت کشور43 تشکل را انتخاب کرده و در مرحله بعد8 تشکل برتر را برگزیده است.
کانون معلولان شهر تهران ؛ با اخذ1313  امتیاز جایگاه هشتم را در میان برترین تشکل‌های منتخب کشور و همچنین رتبه اول حقوق شهروندی و قوانین مربوط به آن را به دست آورد. تشکل‌های منتخب دیگر در این فهرست به ترتیب اولویت کانون معلولین توانا قزوین، مرکز ضایعات نخاعی ایران، انجمن باور، مرکز ضایعات نخاعی جانبازان و ایثارگران، انجمن معلولان ضایعات نخاعی استان تهران، انجمن حمایت از کودکان توان‌یاب، انجمن ندای معلولان ایران، کانون معلولان شهر تهران هستند که دیپلم افتخار برترین سازمان غیردولتی افراد دارای معلولیت را دریافت نمودند. 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   پربیننده ترین مطالب  

::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© کانون معلولان محله 1391